Selin Söğütlügil

Selin Vüsat Söğütlügil, 6 Haziran'da Lansing, Michigan,ABD’ de doğdu.Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Amcazadesi (bkz.Atatürk’ün Soykütüğü)Hayrettin Oytun Söğütlügil ve Leyla Barlas Söğütlügil’in kızıdır.

Türkiyede,Şişli Terakki Lisesi ve ardından,ABD’de St.Charles High School’u bitirdikten sonra, Fashion Institute Of Technology ,New York,ABD ve Mimar Sinan Üniversitesi ‘nde Sanat Tarihi okudu. 2017 yılında Birleşik Krallık/Londra’da Regents University Film Media & Drama Fakültesinde Senaryo ve Film Prodüksiyonu üzerine Yüksek Lisansını üstün başarı derecesiyle tamamladı.2018 yılından itibaren Birleşik Krallık/ University Of Oxford/Kelogg School of Literary Arts’ da Edebi Yazarlık yüksek Lisansına devam etmektedir.

Yazdığı sinema ve tiyatro senaryolarının yanında;Oxford Üniversitesi’nde katıldığı Gazetecilik Eğitimi ile Türkiye/Optimist Medya Grubu’na bağlı Gentleman Dergisi ve Türkiye/Mag Media Grubu’na bağlı Mag Dergi’de Editör-Yazar olarak çalıştı, Mag Medya Grubunda halen Avrupa Temsilcisi olarak yazmaktadır. 2019 yılında Ayvansaray Universitesi,Pazarlama İletişimi Bölümü’nde Marka Yönetimi ve Stratejileri Yüksek Lisans Öğretim Görevinin yanında , 2020 senesi itibariyle ,Regents University,London da akademisyen/mentor olarak çalışmaya başladı.

Küçük yaşlarından itibaren spora ilgisi, hobi olarak gerçekleştirdiği yelken sporu ve okçuluğun yanısıra dünya genelinde katıldığı ve hedefin “Çocuk odaklı yardım kampanyaları ile sosyal sorumluluk projeleri “ olan birçok maratonda yer aldı.Halen ,her sene geliştirdiği projeler ile bu amaç doğrultusunda ideallerini sürdürmektedir.Fon geliştirme faaliyetlerini dünya genelinde HeforShe Organization,Spinal İnjuries Association ve Unicef yararına; Ülkemizde Kansersiz Yaşam Derneği,Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı,Akut Derneği,Türkiye H.M.G.Ş.D Yetimler Derneği yararına gerçekleştirmiştir. Yüzme İhtisas Kulübü eski yüzücülerinden olan Söğütlügil; Greenpeace,Harrodian School Comitee,Türkiye Kansersiz Yaşam Derneği, Türkiye Akut Derneği,Türkiye Harp Malulu Gaziler,Şehit Dul ve Yetimler Derneği,İngiltere Arazi Okçuluğu Cemiyeti, Sentient Sailing Team, Unicef ve Regents University Sports Team üyesidir. Yurt içi ve dışı iş tecrübelerinden sonra ,hayatı boyunca süregelen edebiyat tutkusu onun yaşam aşkı ve amacına dönüştü.Jorge Louis Borges ile başlayan "Büyülü Gerçeklik" akımının dünyadaki öncüleri, Söğütlügil'in Edebi yaratımlarının ilham kaynağı olmuştur. Tanpınar,Neruda,Marquez ve Proust’un ışığını;Duygu dünyasının bir yansıması olarak tanımlar. Yazım dilinin öne çıkan varoluşçu ve romantik üslubuyla oluşturduğu eserleri Kanatlarım Aşktandı /2015 ve Mavi Sağanak/2016, Alfa Yayınları ,Mona Kitap tarafından okurları ile buluşmuştur.Şiir ve Roman kategorisinde yaptığı çalışmaların yanı sıra,Marka Yönetimi,Senaryo yazımı ,Belgesel ve Adaptasyon Senaryo portföyü ile kurucusu olduğu Simurg Art House,UK ‘de bu alanlarda faaliyetlerine devam etmektedir.

20 Mayıs 2017’de Çin 'de gerçekleşen Büyük Çin Seddi Maratonu’nda Kansersiz Yaşam Derneği projesi olarak hayata geçirilen Çocuk Onkoloji Hastanesi için; "Çocuklar Yaşamalı" yardım kampanyasını geliştirmiş ve bu hedefle ülkemizi temsil ettiği Dünyanın en zorlu Maratonunda; “Büyük Çin Seddini koşarak geçen Tarihteki ilk Türk Kadın atlet “ünvanını almıştır.

Selin Söğütlügil; Gerçeğe ulaşmanın büyülü olduğuna inanan mutluluğa erişmiş bir insan olarak kendini tanımlar, bu insan olmanın, her bir anı kıymetlidir.Bu yaşama tutkuyla sarılmanın; yaşamda bir kadın olarak var olmanın ve her şeyden öte bir ‘Anne’ olmanın mutluluğudur.